Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta. Do kogo się zgłosić?

Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta. Do kogo się zgłosić?

Gdy mamy problem, którego sami nie potrafimy rozwiązać albo sytuację, z którą nie potrafimy sobie poradzić, prosimy o pomoc np. przyjaciół czy rodzinę. A jak to jest z naszymi emocjami, uczuciami i naszym wnętrzem? Gdzie udać się po pomoc? Kiedy skorzystać z pomocy psychologa, kiedy z pomocy psychiatry, a kiedy psychoterapeuty?

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa, kiedy z pomocy psychiatry, a kiedy psychoterapeuty?

Psycholog to osoba wykształcona, posiadająca tytuł magistra z zakresu psychologii. Psycholog posiada kwalifikacje do tego, aby doradzić w kwestiach np. wychowania dzieci, pracy, sportu, biznesowych itd. Od psychologa uzyskasz pomoc psychologiczną, poradnictwo, orzeczenia, zaświadczenia i diagnozę psychologiczną.
Psycholog nie wystawia recept, nie prowadzi leczenia farmakologicznego, nie prowadzi psychoterapii.

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia magisterskie psychologiczne, humanistyczne lub medyczne, a następnie szkołę psychoterapii. Psychoterapeuta pomaga nam w procesie przemiany, w tym jak poradzić sobie z lękiem, smutkiem, stresem, niskim poczuciem własnej wartości i innymi problemami natury psychologicznej.
Psychoterapeuta nie wystawia recept, nie prowadzi leczenia farmakologicznego.

Psychiatra to lekarz. Osoba, która ukończyła studia medyczne. Odpowiada za diagnozę np. zaburzeń i chorób psychicznych.  Psychiatra jest uprawniony do wystawiania recept oraz prowadzenia leczenia farmakologicznego.
Psychiatra nie prowadzi psychoterapii, nie udziela porad w kwestiach emocjonalnych.

Zdarza się, że przytrafi nam się ktoś, kto łączy te profesje np. psychiatra – psychoterapeuta lub psycholog – psychoterapeuta.  Jeśli wybierzemy się do jednego z nich warto pamiętać, że wszystkie trzy zawody współpracują ze sobą na naszą korzyść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *