Terapie

Krótkoterminowa

Terapia krótkoterminowa, jedną z jej form jest TSR, czyli Terapia Skoncentrowana na rozwiązaniach. Pacjent zgłaszający się na ten rodzaj wsparcia sam wie najlepiej, czego mu potrzeba. To on wyznacza cele i jest najlepszym specjalistą od samego siebie. Tutaj skupiamy się na pozytywach, teraźniejszości i przyszłości, a nie na negatywach i porażkach z przeszłości. To właśnie tutaj dowiadujemy się, że małe zmiany powodują duże zmiany.

BSFT ( ang Brief Solution Focused Therapy) czyli terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu. Posiada ona pewien schemat pierwszej sesji z klientem, a także jak powinny wyglądać pozostałe w zależności od jego problemu. Terapia zależy od tego, z czym klient tak naprawdę przychodzi do psychoterapeuty; może on być nieświadomy swoich problemów, jeśli natomiast zjawia się na terapii za prośbą innej osoby, może on być też świadomy swoich problemów i chcieć je rozwiązać, natomiast może też uważać, że rozwiązanie jego problemu może zależeć od zmiany postępowania drugiej osoby, terapeuta wtedy zajmuje się przedstawieniem różnych rozwiązań i monitorowaniem zmian klienta.
Filozofia w tej specjalizacji opiera się na 3 podstawowych zasadach:
1) Nie zmieniać czegoś, co tak naprawdę nie przeszkadza i się nie zepsuło
2) Jeżeli coś się sprawdza, można robić to dalej, a nawet więcej
3) Zmienić podejście do danego problemu, jeżeli aktualne próby nie przynoszą skutku
Oczywiście wszystko zależy od danego kontekstu. Założenie tej terapii opiera się na budowaniu najkorzystniejszych rozwiązań zamiast analizowaniu danej trudności (natomiast terapeuta może to zrobić, jeżeli klient uzna to za istotne i pomocne). Dodatkowo, stara się, aby to on sam wpadł na opłacalne dla niego rozwiązanie, próbując go na nie nakierować.

Brak wyników.