Atak paniki , lęk paniczny
Lęk napadowy to stan w którym odczuwa się silne napady paniki w sytuacjach bezpiecznych, napady nie są związane konsekwentnie z określoną sytuacją lub przedmiotem.
Lęk napadowy to stan w którym odczuwa się silne napady paniki w sytuacjach bezpiecznych, napady nie są związane konsekwentnie z określoną sytuacją lub przedmiotem.
By mówić o lęku panicznym, napady muszą występować kilka razy w ciągu jednego miesiąca. Lęk występuje nagle, najsilniej jest odczuwany w ciągu pierwszych kilku minut i może trwać nawet kilkanaście minut, po czym napięcie powoli opada. Pomiędzy takimi napadami zazwyczaj cierpiące na nie osoby odczuwają obawę, napięcie przed kolejnym napadem. Zazwyczaj stosują też zachowania unikające np. unikanie pewnych miejsc.
Szacuje się, że ok. 1,3 % mężczyzn oraz 3,2 % kobiet cierpi z powodu tego zaburzenia.
Lęk napadowy może występować również w innych zaburzeniach jak fobia (np. fobia społeczna), ale może też dopiero w fobię się przerodzić. Napady paniki mogą występować również w lęku uogólnionym czy depresji.
Ciało migdałowate, znajdujące się w mózgu, w dużej mierze odpowiada za odczuwanie lęku. Działa jak wewnętrzny “czujnik”. Lęk jest uczuciem pierwotnym oraz potrzebnym. Już pierwsi ludzie silnie go odczuwali i był on dla nich informacją, że powinni atakować lub uciekać. U osób lękliwych, ten specyficzny czujnik jest bardzo wrażliwy i rozregulowany, włącza się nieadekwatnie do sytuacji.
1. objawy autonomiczne
● przyspieszone bicie serca lub odczuwanie ciężaru w sercu
● pocenie się
● drżenie/dygotanie kończyn
● suchość w jamie ustnej
● uczucie dławienia
● nudności lub nieprzyjemne skurcze w brzuchu
● oszołomienie, zawroty głowy
2. objawy wyczuwalne w obrębie klatki piersiowej
● trudności w oddychaniu
● ból w klatce
3. objawy obejmujące stan psychiczny
● obawa przed utratą kontroli
● obawa przed śmiercią, chorobą, trafieniem do szpitala
● odczucie, że coś wokół się zmienia np. kurczą się ściany, “coś złego się dzieje”
Ważne, by pamiętać, że te objawy to lęk, nie zagrażają życiu! Przez odczuwanie lęku, osoba szybciej oddycha, wzrasta ciśnienie, czasem nie odczuwa się kończyn, ponieważ krew przemieszcza się do ważniejszych organów. To powoduje nieprzyjemne objawy i odczucia w ciele.
1. dziedziczność
2. doświadczenia wczesnodziecięce
3. intensywny czas w życiu lub zmiany
4. lękowe lub wymagające matki
5. żałoba
6. substancje pobudzające
7. przyczyny podtrzymujące np. tłumienie uczuć, nieuregulowany tryb snu, brak balansu życiowego
Osoby cierpiące z powodu napadów paniki, stosują zachowania unikające, nie dając sobie szansy na stawienie czoła lękom. Przez zachowania unikające rozumiemy między innymi:
1. stosowanie używek
2. unikanie sytuacji i miejsc, w których wystąpił napad
3. siadanie, odpoczynek
4. unikanie mediów
5. unikanie bycia samemu
Nie warto czekać z rozpoczęciem leczenia, warto zgłosić się do specjalisty. Zbyt późne działanie może przerodzić się w poważniejsze zaburzenia.
Udowodniono, że występowanie lęku panicznego zwiększa ryzyko samobójstwa.