Zaburzenia psychologiczne i zaburzenia zachowania związane z rozwojem i orientacją seksualną
Zaburzenia psychologiczne i zaburzenia zachowania związane z rozwojem i orientacją seksualną wywołują w pacjentach niepokój i często stany lękowe, które spowodowane są widoczną dla nich samych nieprawidłowością w kwestii orientacji/tożsamości. W zaburzenia te wliczają się:
1. Zaburzenia dojrzewania seksualnego
– Badani cierpią przez rozdarcie dotyczące własnej identyfikacji płciowej/orientacji seksualnej. Powoduje to u nich pojawienie się/rozwój depresji i/lub silnego lęku. Zaburzenia te mają miejsce zwykle w okresie dojrzewania u młodych, którzy mają problem z wyrażeniem swojej orientacji seksualnej (tj. homoseksualna, heteroseksualna czy biseksualna). Młodzież kontempluje nad swoją orientacją lub, w przypadku, gdy taka została już przez nich określona, młodzież ta po przebytych relacjach partnerskich dostrzega, że ich orientacja seksualna zmienia się/zmieniła.
2. Orientacja seksualna niezgodna z ego – (tj. egodystoniczna)
– Uważana za niezgodę między upragnioną orientacją, a tą, która jest obecna. Polega na posiadaniu orientacji seksualnej, która nie jest dla jednostki zgodna z idealnym obrazem samej siebie. Występuje, gdy preferencje seksualne/tożsamość płciowa nie budzą wątpliwości u jednostki, jednak ta z powodu obecnych u niej zaburzeń (np. behawioralnych) chciałaby dokonać zmiany swojej płci. Skutkuje to ochotą zmiany obecnej orientacji oraz dużym niepokojem.
3. Zaburzenie związków seksualnych
– Są to nieprawidłowości w identyfikacji/preferencji seksualnych, na wskutek których następują komplikacje w formowaniu i podtrzymywaniu związku z posiadanym partnerem seksualnym.
4. Inne zaburzenia rozwoju psychoseksualnego.
5. Zaburzenia rozwoju psychoseksualnego, nieokreślone.