Czynniki psychologiczne i behawioralne związane z zaburzeniami lub chorobami klasyfikowanymi w innych rozdziałach
Czynniki psychologiczne i behawioralne związane z zaburzeniami lub chorobami klasyfikowanymi w innych rozdziałach to pojęcie, które służy do zauważenia istnienia przyczyn psychologicznych i behawioralnych w rozwoju zaburzeń somatycznych. Przykładami są:
· Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
to ubytki w błonie śluzowej żołądka albo dwunastnicy, inaczej nazywane wrzodami trawiennymi. Najczęstszym objawem są dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, brak apetytu, nudności, wzdęcia itd. Chorobę wrzodową diagnozuje się poprzez badanie endoskopowe. Najczęstszymi przyczynami są palenie papierosów czy czynniki genetyczne, natomiast silny stres może zdecydowanie zaostrzyć przebieg choroby.
· Atopowe zapalenie skóry
to coraz częściej spotykana choroba skóry. Objawia się suchością skóry, zaczerwienionymi plamami, podrażnioną skórą czy świądem. Do leczenia wykorzystuje się specjalistyczne kremy i maści, niekiedy steroidowe, a także stosuje się farmakoterapię. Do przyczyn wywołujących atopowe zapalenie skóry zalicza się przede wszystkim alergeny, zakażenia czy wilgotność powietrza. Często stres jest bodźcem nasilającym zapalenie, natomiast warunki emocjonalne mogą wpływać na przebieg choroby.
· Dychawica oskrzelowa
inaczej nazywana jest astmą oskrzelową. Objawia się duszącym kaszlem, dusznościami oraz uczuciem mocnego nacisku na klatkę piersiową. Napady spowodowane mogą być alergenami, dymem czy spalinami, natomiast przyczynami samej choroby mogą być infekcje lub stres.