Majaczenie nie wywołane alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi
Majaczenie inaczej nazywane delirium to zaburzenie świadomości wpływające między innymi na proces mowy i komunikacji. Mogą, lecz nie muszą, towarzyszyć mu wszelkiego rodzaju omamy wzrokowe czy słuchowe. Występują trudności z orientacją w czasie i terenie (na przykład niemożność podania prawidłowej daty).
Najczęściej majaczenie obserwuje się w skutek zażycia substancji psychoaktywnych, ale może także wystąpić bez ich wpływu.
Majaczenie dzieli się na trzy rodzaje:
a) Majaczenie hiperaktywne (euforia, stany lękowe)
b) Majaczenie hipoaktywne (pogorszenie humoru)
c) Majaczenie mieszane (mogą występować na zmianę dwa wyżej wymienione rodzaje)
Majaczenie bez wpływu substancji psychoaktywnych
może wystąpić jako jeden z objawów otępienia, co za tym idzie zazwyczaj zaobserwuje się je u osób powyżej 60 roku życia lub u osób chorych na Alzheimera. Na majaczenie mogą mieć wpływ również wszelkiego rodzaju choroby, np. immunologiczne, metaboliczne czy choroby mózgu (między innymi zapalenie mózgu, guz), a także niedobory witamin i minerałów. Mimo to objaw majaczenia może nastąpić także w trakcie stosunkowo mniej poważnych chorób, w których obserwuje się wysokie temperatury ciała. Wtedy może wystąpić majaczenie gorączkowe. Istnieje również możliwość wystąpienia majaczenia pooperacyjnego. Występuje ono u dużej ilości pacjentów i może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Szczególne nasilenie delirium pooperacyjnego obserwuje się w godzinach wieczornych. W zależności od rodzaju i przyczyny majaczenia stosuje się różną pomoc dla osoby majaczącej. Jednym z najważniejszych aspektów jest pamiętać, by w trakcie napadu zapewnić bezpieczeństwo sobie i osobie majaczącej.