Psychoterapeuta a psycholog?
Na początek odpowiemy na pytanie: „kim dokładnie jest psychoterapeuta?” a także „czym różni się psychoterapeuta od psychologa?”
Na początek odpowiemy na pytanie: „kim dokładnie jest psychoterapeuta?” a także „czym różni się psychoterapeuta od psychologa?”
Psychoterapeuta a psycholog
Psychoterapeuta jest osobą, którą, niestety, w świetle polskiego prawa, może „obwołać się” każdy. Zajmuje się pracowaniem z pacjentem nad zmianą/rozwojem osobowości opierając się na narzędziach konkretnej szkoły terapeutycznej w której się wykształcił. O ile psycholog ukończył studia magisterskie z kierunku psychologia i ma obszerną wiedzę na temat różnic indywidualnych pomiędzy ludźmi i ich źródeł, o tyle psychoterapeuta nie musi mieć wykształcenia psychologicznego (chociaż jest ono przydatne). Musi natomiast skończyć studia podyplomowe w jednej ze szkół psychoterapii (behawioralno-poznawcza, psychoanalityczna, Gestalt itp.) i zajmuje się pomaganiem w bardziej konkretnych przypadkach, takich jak problemy emocjonalne czy zaburzenia.
Skoro już wiadomo, kim jest psychoterapeuta i czym się zajmuje, to jak go znaleźć i na co należałoby zwrócić uwagę?
Jeśli nie ma żadnego specjalisty z polecenia czy brak też jakiejkolwiek znajomej opinii, poszukiwania należy rozpocząć od wyszukiwarki internetowej. Wielu posiada swoje wizytówki na portalach bądź własne strony internetowe czy strony na portalach społecznościowych. Z powodu istniejącej luki prawnej w pierwszej kolejności szczególną uwagę powinno się zwrócić na wykształcenie. Ważne jest czy otrzymał już certyfikat ukończenia szkoły psychoterapii czy może jeszcze jest w trakcie kształcenia. Istotne, aby był to certyfikat uznawany przez Polską Federację Psychoterapii i Polską Radę Psychoterapii.
Następna rzecz, która jest dla nas istotna, to w jakich dziedzinach specjalizuje się dany psychoterapeuta. Taka informacja zwykle jest wyszczególniona w opisie na profilu. W zależności też od ukończonej szkoły, może zajmować się interwencją kryzysową, pracą z traumą, depresją czy też z innym zakresem problemów bądź zaburzeń.
Kolejnym ważnym elementem, który świadczy o jakości świadczonych usług jest informacja o tym, czy dany psychoterapeuta podlega superwizji. Jest to rodzaj oceny pracy danego specjalisty przez innego, bardziej doświadczonego psychoterapeutę (superwizora). Jest to o tyle istotne, że dzięki temu wiemy, że osoba, która będzie nam pomagała, sama też się rozwija.
Kiedy już uda się znaleźć osobę ze zdobytym certyfikatem (bądź w trakcie kształcenia), specjalizującą się w interesującej nas dziedzinie i poddającą się superwizji, nie pozostaje już nic innego jak tylko umówić się na spotkanie. I tutaj należy wspomnieć bardzo istotną kwestię: lecznicze działanie psychoterapii oparte jest na RELACJI między terapeutą a klientem. Dlatego, jeśli na spotkaniu będzie odczucie, że to jednak nie jest odpowiednia osoba i pojawi się więcej wątpliwości niż pewności, nie warto się wahać i można zmienić specjalistę. Ważne, żeby poczuć się dobrze, aby móc nawiązać wspólny język, co pozwoli na pełne, empatyczne zrozumienie obu stron i pozwoli na akceptację i lecznicze działanie spotkania. W naszej poradni proponujemy komfortowy wybór terapeuty, przeczytasz opis, zapoznasz się z cennikiem, umówisz wizytę online a u niektórych specjalistów obejrzysz film z autoprezentacją :