Psychoterapia Poznawczo- Behawioralna ( CBT)
Jest to jeden z popularniejszych i skuteczniejszych nurtów w psychoterapii.
Sprawdzi się ona u osób mierzących się z różnego rodzaju lękami, fobiami, zaburzeniami kompulsyjno- obsesyjnymi, nerwicy, bulimii, schizofrenii, stresu pourazowego, ADHD i różnego rodzaju depresji.
Nurt ten polega na systematycznej pracy pacjenta, również poza terapią poprzez wykonywanie zadanych przez specjalistę zadań, dzięki którym pacjent będzie się uczył nowych zachowań.
Ten rodzaj terapii nakierowany jest na tym co jest tu i teraz, zazwyczaj nie skupia się na tym co działo się w przeszłości, zazwyczaj jest ona krótko terminowa.
Celem takiej terapii jest zmiana schematów myślenia/działania i nauczenie się takich, które pomogą pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu i nie będą miały negatywnego wpływu na jego samopoczucie.
Eriksonowska
W podejściu Ericksonowskim zakłada się, że każdy jest wyjątkową i niepowtarzalną jednostką, a zatem praca w tym nurcie opiera się na dopasowaniu terapii do klienta, tego jak sobie z nimi radzi- jakie ma zasoby, także jakie cele chciałby osiągnąć.
Psychoterapeuta pracujący w tym podejściu stara się zrozumieć i wczuć w sytuację pacjenta, a także spojrzeć na problem z jego perspektywy. Nurt ten również zakłada, że dana osoba podejmuje najlepsze dla siebie decyzje w danym momencie, korzystając z takich zasobów, które aktualnie posiada.
Terapia nie odbywa się według ustalonego schematu, a metody leczenia dostosowuje się indywidualnie. Skupienie na problemie nie polega na przeszłości i tym co się wtedy działo, a na tym co jest tu i teraz, pozwala to na spojrzenie na przyszłość z większym optymizmem.
Sesja polega w głównie na rozmowie z klientem/pacjentem, terapeuta często korzysta z różnych opowieści i metafor w celu nakierowania go na pewne myśli i rozwiązania, natomiast może też zalecić kilka ćwiczeń ruchowych.
Terapia, ma na celu wprowadzenie u pacjenta takich zmian, które pozwolą mu na osiągnięcie zasobów i samodzielności w realizowaniu swoich celów. Nie ma określonego czasu trwania terapii, zarówno może być ona krótko i długoterminowa, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i trudności osoby badanej.
Nurt integratywny
Krótkoterminowa (w podejściu Integratywnym)
Psychoterapia integratywna jest zazwyczaj krótkoterminowa.
Jej głównym założeniem jest to, że nie ma jednego podejścia, które mogłoby pomóc każdemu pacjentowi, dlatego nurt ten łączy w sobie metody z innych podejść terapeutycznych, jest więc bardzo uniwersalna. Dzięki temu można dostosować przebieg terapii do danego pacjenta, w zależności od jego potrzeb i poziomu trudności z jakimi się mierzy. Psychoterapeuta korzysta z kilku nurtów dobierając odpowiedni schemat sesji, zazwyczaj jednak jeden jest tym nurtem przewodnim, który najbardziej jest nakierowany na potrzeby pacjenta.
Wybór tej psychoterapii jest dobry dla osób, które nie chcą się ograniczać tylko do jednego-konkretnego nurtu, nie wiedzą który będzie dla nich odpowiedni bądź czują, że ich problem będzie lepiej rozwiązany poprzez indywidualnie dobrane metody.
Podejście humanistyczne
Podejście to stawia człowieczeństwo na pierwszym miejscu, unikalność i niepowtarzalność w tym, kim jest człowiek. Zakłada ono, że człowiek z natury jest dobry, może sam o sobie decydować i dążyć do celów. Stać się tak może natomiast wtedy, gdy pozostałe jego potrzeby( od tych najbardziej podstawowych- biologicznych, poczuciu bezpieczeństwa, po potrzeby przynależności i miłości), zostaną zaspokojone. Terapia ta stawia na własny system wartości i dokonywaniu osiągnięć według swoich możliwości, natomiast sam zamysł stawia na budowanie i pogłębianie świadomości klienta.
Podstawową funkcją terapeuty podczas spotkań jest bycie „przewodnikiem”/ doradcą czy też osobą wspierającą dla klienta, który ma pomóc klientowi zrobić wgląd w samego siebie, przez co samoświadomość działania i odczuwania wzrasta, a zatem ukierunkowanie jest bardziej fundamentalne.
Terapia jednak jest bardziej korzystna dla osób, które chcą poznać siebie i mają dane cele, chcą poszerzyć swoje horyzonty i możliwości. W przypadku pracy nad zaburzeniami, lękami czy potrzebie przepracowania rzeczy z przeszłości lepszą opcją będzie wybranie innego nurtu.
Krótkoterminowa oparta na rozwiązaniu
BSFT ( ang Brief Solution Focused Therapy) czyli terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu. Posiada ona pewien schemat pierwszej sesji z klientem, a także jak powinny wyglądać pozostałe w zależności od jego problemu. Terapia zależy od tego, z czym klient tak naprawdę przychodzi do psychoterapeuty; może on być nieświadomy swoich problemów, natomiast zjawia się na terapii za prośbą innej osoby, może on być też świadomy swoich problemów i chcieć je rozwiązać, natomiast może też uważać, że rozwiązanie jego problemu może zależeć o zmiany postępowania drugiej osoby, terapeuta wtedy zajmuje się wtedy przedstawieniem różnych rozwiązań i monitorowaniem zmian klienta.
Filozofia w tej specjalizacji opiera się na 3 podstawowych zasadach:
1) Nie zmieniać czegoś, co tak naprawdę nie przeszkadza i się nie zepsuło
2) Jeżeli coś się sprawdza, można robić to dalej, a nawet więcej
3) Zmienić podejście do danego problemu, jeżeli aktualne próby nie przynoszą skutku
Oczywiście wszystko zależy od danego kontekstu. Założenie tej terapii opiera się na budowaniu najkorzystniejszych rozwiązań zamiast analizowaniu danej trudności ( natomiast terapeuta może to zrobić, jeżeli klient uzna to za istotne i pomocne). Dodatkowo, stara się, aby to on sam wpadł na opłacalne dla niego rozwiązanie, próbując go na nie nakierować.
Terapia traumy EMDR
Terapia EMDR jest korzystna dla osób, które borykają się z traumatycznymi doświadczeniami. Będzie ona także pomocna przy leczeniu: uzależnień, PTSD, problemów z samoakceptacją, lęków, fobii, depresji, ataków paniki, czy zaburzeń odżywiania. Terapia ma na celu skupienie się na danych wydarzeniach z przeszłości, ale nie tylko. Istotne jest też przywołanie myśli, emocji i sygnałów z ciała z tamtego momentu. Ma to na celu dać klientowi/ pacjentowi wgląd w te sytuację i pozwolić mu zrozumieć dlaczego jest on taki intensywny, dlaczego występuje, skąd biorą się dane odczucia i jaki zachodzi wtedy mechanizm/ jaka jest ich funkcja.
Kluczowym momentem terapii jest jednak przekształcenie tego zdarzenia w zamknięty rozdział, aby było to tylko wspomnienie, które nie zaburza codziennego funkcjonowania.