· Jadłowstręt psychiczny, inaczej nazywany jest anoreksją. Charakteryzuje się umyślnym nałożeniem sobie przez osobę zaburzoną poważnych restrykcji żywieniowych (często całkowitym zaprzestaniem spożywania jedzenia), w celu utraty wagi ciała. Osoba ta najczęściej odczuwa, m. in. niepokój przed przybraniem na wadze, a także ma problemy z właściwą oceną własnej wagi i wyglądu. U osób po okresie pokwitania może wystąpić zanik miesiączki. Zaburzenie to nie oznacza, że człowiek dotknięty nim zawsze cierpi na zanik apetytu, choć głodzenie się może do tego właśnie doprowadzić.
· Żarłoczność psychiczna z łaciny bulimia nervosa, przez co inaczej nazywana jest bulimią. W zaburzeniu tym obserwuje się niekontrolowane napady żarłoczności (objadania), a następnie wymuszanie wymiotów lub stosowanie środków przeczyszczających. Osoby zaburzone często potrafią przyjąć nawet do 4 tysięcy kalorii w przeciągu godziny, by zaraz po tym sprowokować wymioty lub biegunkę. Nierzadko ciało bulimika w skutek częstych wymiotów jest mocno odwodnione. Podobnie jak w anoreksji osoby te skupiają ogromną uwagę na jedzeniu, odczuwają strach przed otyłością oraz mogą czuć znaczne spadki emocjonalne.
· Przejadanie się związane z innymi czynnikami psychologicznymi to zaburzenie, które charakteryzuje się nadmiernym oraz niekontrolowanym przejadaniem się, spowodowanym różnymi sytuacjami stresowymi. Może wystąpić, np. u osoby pogrążonej w żałobie, u osoby, która przeżyła wypadek itd. Najczęściej jest związany z chęcią rozładowania napięcia emocjonalnego i zniwelowaniem poczucia smutku.
· Zespół pica, inaczej nazywany zespołem łaknienia spaczonego, to zaburzenie polegające na powtarzającym się spożywaniu substancji, których nie kategoryzuje się jako żywność lub spożywaniem nieprzetworzonej żywności, którą powinno spożywać się przetworzoną. U osób cierpiących na zespół pica najczęściej obserwuje się jedzenie brudu, surowego ryżu, włosów, drewna, kredy itd. Nierzadko przyczyną powstania tego zaburzenia są niedobory, np. niedobór żelaza. Najczęściej można zaobserwować go u dzieci, kobiet w ciąży czy osób na restrykcyjnych dietach.
· Zaburzenie przeżuwania to inaczej nazwany zespół ruminacji. Zaburzenie to polega na nagminnym cofaniem się przełkniętych pokarmów do jamy ustnej. Część osób dotkniętych zaburzeniem wypluwa cofnięty posiłek, natomiast podczas takiego epizodu zwykle nie odczuwa się odpychającego smaku, przez co niektórzy ponownie go przeżuwają i połykają. Cofanie to wystąpić może od 30 sekund do dwóch godzin od spożycia pokarmu. Powracającemu pokarmowi często nie towarzyszą wymioty czy nudności. Jednym z najlepszych sposobów leczenia tej przypadłości jest psychoterapia behawioralna, która pozwala m. in. nauczyć się osobie zaburzonej odpowiedniej techniki oddychania.