Zaburzenia psychiczne związane z porodem, niesklasyfikowane gdzie indziej
Zaburzenia psychiczne związane z porodem to powszechnie występujący problem, który do tej pory często jest lekceważony. Dzieje się tak za sprawą tego, że okres poporodowy w społeczeństwie nadal utożsamiany jest z koniecznością szybkiej adaptacji do roli matki. Przez ową presję społeczną, stosunkowo często występują samobójstwa młodych matek. Wśród zaburzeń okołoporodowych znajdują się między innymi:
· Smutek poporodowy
powszechnie znany jako baby blues. Zazwyczaj trwa do 5 dni od razu po porodzie i występuje aż u ok. 80% matek. Spowodowany jest prawdopodobnie nagłymi zmianami w gospodarce hormonalnej, niewystarczającej ilości snu oraz wcześniej wspomnianej presji społecznej. Objawia się poprzez przewlekłe zmęczenie, zaburzenia skupienia uwagi, osłabienie radości z faktu urodzenia dziecka, drażliwość itd. W radzeniu sobie ze smutkiem poporodowym przydaje się wsparcie bliskich, zapewnienie młodej matce przestrzeni na odpoczynek oraz wsparcie psychologiczne.
· Depresja poporodowa
to zjawisko, które często niestety mylone jest ze smutkiem poporodowym. Różnicami między tymi dwoma zjawiskami są:
a) Długość – depresja poporodowa trwa znacznie dłużej niż baby blues
b) Nasilenie – baby blues w swoim nasileniu jest słabszy niż depresja
c) Więź z dzieckiem – podczas depresji poporodowej więź z dzieckiem jest zdecydowanie bardziej osłabiona
Depresja poporodowa może wystąpić nawet do roku po porodzie, a szacowany czas jej trwania to ok. 6 miesięcy. Objawia się głównie bezsennością, brakiem apetytu, wcześniej wspomnianym brakiem więzi między dzieckiem a matką, drażliwością, zmniejszonym popędem seksualnym itd. Podczas leczenia ważna jest stała opieka psychologiczna i psychiatryczna.
· Psychoza okołoporodowa
uznawana jest za najbardziej niebezpieczne zaburzenie poporodowe. Pojawiają się wówczas myśli samobójcze, jak i myśli dzieciobójcze. Badania wskazują, że ok. 4% matek dotkniętych psychozą poporodową dokonuje dzieciobójstwa. Do objawów należą urojenia, omamy, stany lękowe, dezorientacja, nasilona podejrzliwość itd. Wpływ na rozwój psychozy mają nagłe zmiany snu, nagłe zmiany hormonalne oraz u niektórych matek choroba afektywna dwubiegunowa lub schizofrenia. W leczeniu stosuje się psychoterapię, farmakoterapię, często także hospitalizację.