Wyróżniamy takie zaburzenia jak:
1. Fetyszyzm – uzależnienie od obiektów i/lub części ciała, które wywołują podniecenie seksualne oraz satysfakcję i są niezbędne do osiągnięcia owego podniecenia i spełnienia. Często również dużą rolę odgrywa odczuwanie uzależniającego cierpienia. Fantazje wraz z sięganiem po przedmioty może urozmaicać życie seksualne, jednak staje się problematyczne, gdy bez ich obecności osoba zaburzona nie jest w stanie osiągnąć zaspokojenia. Może to wywoływać stres u partnera fetyszysty. Przykładowe fetysze:
a. podofilia – upodobanie mające związek ze stopami;
b. urofilia – upodobanie mające związek z moczem, (kontakt z moczem partnera lub oddawanie moczu na niego, dotykanie moczu);
c. nekrofilia – upodobanie dotyczące styczności ze zmarłą osobą;
d. agorafilia – upodobaniem jest obcowanie intymne w miejscu publicznym;
2. Transwestytyzm fetyszystyczny – wysokie podniecenie i spełnienie seksualnie występuje podczas ubierania odzieży przypisanej do płci przeciwnej, często z obecnością makijażu lub peruki, jak i przybieranie roli tej płci. Tuż po odczuciu właściwego spełnienia następuje natychmiastowy powrót do naturalnego stanu i pozbycie się założonych wcześniej ubrań/makijażu. Zaburzenie to częściej dotyczy mężczyzn.
3. Ekshibicjonizm – jest to tendencja do niezapowiedzianego prezentowania swoich narządów płciowych osobom obcym oraz w miejscach, w których jest to niespodziewane. Nie łączy się to z chęcią podjęcia się aktu seksualnego z osobą, której ukazywane są owe narządy, a z wysokim podnieceniem, często masturbacją.
4. Oglądactwo – polega na podglądaniu/obserwowaniu nieświadomej tego osoby, gdy ta przebiera się, jest naga, odbywa czynności seksualne lub higieniczne. Osoby te odczuwają intensywną ekscytację, podejmują się mastrubacji. Nie czują one potrzeby odbycia intymnego kontaktu z obiektem obserwacji ani zdradzenia swojej obecności.
5. Pedofilia – jest to preferowanie odbywania kontaktu intymnego z dziećmi wybranej/obu płci (w trakcie wczesnego dojrzewania płciowego) przez osobę dorosłą (co najmniej szesnastoletnią, starszą o minimum pięć lat od danego dziecka). Może to wynikać z np. trudności w znalezieniu odpowiedniego partnera seksualnego. Ma to postać dotykania dziecka oraz jego narządów płciowych, stosunków seksualnych, obnażania się i masturbacja przez dzieckiem.
6. Sadyzm – tendencja do upokarzania lub zadawania bólu w trakcie aktywności seksualnej. Osoba stosująca powyższe działania jest typem osoby sadystycznej (sadyzm). Działania te stanowią przyczynę odczucia spełnienia, satysfakcji i pobudzenia seksualnego.
7. Masochizm – tendencja do bycia upokarzanym, przyjmowania bólu w trakcie aktywności seksualnej. Osoba doświadczająca wyżej wymienionych działań to osoba typu masochistycznego (masochista). Owe cierpienie, bycie upokorzonym stanowi źródło satysfakcji, zaspokojenia oraz pobudzenia seksualnego.
8. Froteryzm – osiąganie zaspokojenia seksualnego i satysfakcji poprzez ocieranie się o ciała obcych osób w tłocznych miejscach zbiorowych, np. autobusy, kolejki, windy. Zaburzenie to polega na stymulowaniu swoich narządów płciowych drogą ocierania/dotykania ciał przypadkowych ludzi – kontakt cielesny.